Redakcija časopisa

Prof. dr Slobodan G. Marković

Slobodan G. Marković je redovni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu i na Institutu za evropske studije u Beogradu. Predaje Političku antropologiju, Kulturnu antropologiju, Balkanske studije i Sliku zapadnoevropskog drugog. Od 2017. je rukovodilac Centra za britanske studije na FPN u Beogradu. 

Od 2012. je saradnik Centra za studije jugoistočne Evrope (LSEE) pri Evropskom institutu Londonske škole ekonomije (European Institute / LSE), a od 2019. je saradnik LSEIDEAS.  

Bavi se psihoanalitičkom antropologijom i istorijom pesimizma. Od 2016. Organizuje konferencije „Psihoanaliza i kultura“ posvećene misli Zigmunda Frojda i drugih psihoanalitičara.  

Pored brojnih radova iz britansko-srpskih odnosa i balkanologije objavio je knjige: British Perceptions of Serbia and the Balkans 1903-1906, Paris, 2000, Grof Čedomilj Mijatović. Viktorijanac među Srbima, Beograd 2006, i Pesimistička antropologija Zigmunda Frojda, Dosije studio, Beograd 2014. Priredio je desetak zbornika od kojih su najvažniji: Dva veka moderne srpske diplomatije (kourednik sa D. R. Živojinovićem i Č. Popovom), Beograd 2013. i 2015; British-Serbian Relations from the 18th to the 21st Centuries, Belgrade, 2018; Free masonry in South-East Europe from the 19th to the 21st Centuries, Belgrade 2020. 

Časopis Hereticus izlazi od 2003. godine u Beogradu i objavljuje naučne članke, rezultate istraživanja, dokumentaciju, kritičke analize, komentare, osvrte, prikaze i druge priloge. Profilišući naučnu koncepciju i kulturnu misiju svoga glasila, redakcija je nastojala da časopis bude neposrednije vezan za svoje vreme i sredinu, ažurniji i angažovaniji, opredeljen, otvoren i kritički usmeren, okrenut svim generacijama i raličitim žanrovima duhovnog iskazivanja. U svom delovanju redakcija je poseban akcenat stavila na preispitivanje autoritarnih aspekata prošlosti srpskog društva i kulture i uporno se zalagala za novo kritičko vrednovanje naše savremene političke i kulturne istorije.